Toczące się w jamie ustnej, jak również na powierzchni ust zapalenia, są częstym powodem do niepokoju. Bolesne, nieestetycznie wyglądające nadżerki wraz z popękaną skórą wokół ust, często są diagnozowane niepoprawnie. Czym różnią się zajady od opryszczki?
Różnice- opryszka i zajady.
Często ze sobą mylone, prowadzą do złego leczenia i pojawiających się komplikacji. Najważniejszym czynnikiem odróżniających opryszczkę od zajadów jest przede wszystkim ich lokalizacja. Zajady bowiem, objawiają się zapaleniem kątów warg, a opryszka to pojawiające się pęcherzyki lokalizujące się na granicy błon śluzowych i warg. Zapalenie kątów ust lub kątowe zapalenie warg, ulokowane w kącikach ust, spowodowane jest występowaniem bakterii i grzybów. Opryszka natomiast występuję podczas objawienia wirusa opryszki typu 1. Różnią się między sobą również pojawiającymi się objawami. Objawy charakteryzujące opryszczkę to:
- miejscowe uczucie ściągnięcia skóry w początkowej fazie rozwoju,
- swędzenie,
- pieczenie,
- pęcherzyki lokalizowane w skupiskach
Natomiast zajady charakteryzują się, pojawiającym się w kącikach ust zapaleniem warg, poprzez powstające pęknięcia i pęcherze, spowodowane niedoborem witamin i żelaza. Więcej na temat powstawania i leczenia zajadów, można przeczytać w artykule. Stan zapalny pojawiający się w przypadku zajadów, spowodowany jest infekcją, dłużej objawiającą się i leczoną.
W przypadku wątpliwości pojawiającego się stanu w okolicach ust i nieodróżnienia typowych objawów, zalecamy konsultację z lekarzem. Na podstawie dokładnego badania, zostanie dobrane odpowiednie leczenie schorzenia.