Trądzik

Trądzik – czym jest? Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Trądzik, chociaż uważany za hormonalną burzę okresu dojrzewania, dotyczy również dużą część osób dorosłych. Skóra trądzikowa uznawana jest za wymagającą, jednak wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji pozwoli na zminimalizowanie zmian lub uporanie się z uciążliwym problemem. Dowiedz się, czym jest trądzik oraz jak powinna przebiegać pielęgnacja skóry problematycznej. 

Trądzik – czym jest? 

Trądzik pospolity to przewlekła choroba zapalna gruczołów łojowych, która objawia się w sposób charakterystyczny. Osoby z trądzikiem zauważyć bowiem mogą na swojej skórze liczne wypryski, torbiele ropne lub krostki. Zmiany zlokalizowane są zazwyczaj w tzw. strefie T – brodzie, czole i nosie. Zdarza się również, że trądzik objawia się na skórze szyi, dekoltu bądź pleców.   

Zapalenie gruczołów łojowych sprawia, że produkcja sebum się znacząco zwiększa, co powoduje zapychanie się ujść łojowych oraz zauważalne świecenie się skóry. Wyróżnia się wiele poszczególnych rodzajów trądziku, które mogą mieć różne podłoże i objawiać się w inny sposób. Najczęściej jednak spotykanym powodem są zmiany hormonalne lub predyspozycje genetyczne.   

Trądzik

Trądzik u osób dorosłych 

Trądzik u osób dorosłych to mimo błędnych opinii dość często spotykany problem. Najczęściej wyróżnia się jako przyczynę jego powstawania zaburzenia hormonalne. Ponadto na wystąpienie trądziku u osób dorosłych wpływa nieodpowiednia dieta, pielęgnacja lub palenie papierosów. Liczne badania potwierdzają także stres za bezpośredni czynnik sprawczy choroby. Wysoki poziom kortyzolu bowiem wpływa na zwiększoną produkcję łoju przez skórę. 

Rodzaje trądziku

Trądzik nie jedno ma imię, wyróżnia się bowiem jego kilka rodzajów, którym towarzyszą różne objawy i typ zmian. Określenie rodzaju trądziku pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia. Jako główne rodzaje schorzenia, wyróżnia się:

  • trądzik pospolity – podlega dodatkowym podziałom, które pozwalają na scharakteryzowanie objawów oraz jego przebiegu. Kwalifikacja przebiega ze względu na występujące zmiany skórne:
    •  trądzik guzkowo-cystowy – występowanie zmian skórnych pod postacią cysty z treścią ropną. 
    •  trądzik zaskórnikowy – zauważalna obecność zaskórników na skórze z wykluczeniem innych zmian zapalnych. Tego typu zmian pozbyć się można w łatwy sposób
    • trądzik grudkowo-krostkowy – występowanie tzw. pryszczy pod postacią grudek i krostek. Schorzenie łatwo rozpoznawalne przez specjalistów. 
    •  trądzik piorunujący – postać trądziku, która ma ciężki przebieg i jest trudna w leczeniu. Zmianom skórnym towarzyszą również inne objawy.
  • trądzik ropowiczy – charakteryzuje się pojawianiem ropnych, czerwonych zmian szczególnie na twarzy, dekolcie i ramionach. Charakterystycznym zmianom często towarzyszy również ból. Pojawić się mogą także nieregularne i trwałe blizny.
  • trądzik niemowlęcy – dotyczy szczególnie noworodków oraz niemowląt. Jako przyczynę jego występowania określa się hormony, które zostały przekazane dziecku przez łożysko lub mleko matki. W większości przypadków ustępuję samoistnie i nie wymaga wdrożenia żadnego leczenia. 
  • trądzik zawodowy – Kolejny rodzaj trądziku, który dotyka często osoby dorosłe. Spowodowany jest niekorzystnymi dla skóry warunkami, w których przebywamy np. podczas pracy. Zanieczyszczenia różnego rodzaju oraz chemia, znacząco bowiem wpływają na kondycję skóry. 

Zabiegi na trądzik

Zabiegi na trądzik 

Rozwój kosmetologii i medycyny estetycznej pozwala na wykonanie zabiegów, które zminimalizują powstawanie zmian, uporają się z pamiątkami mającymi postać blizn czy wpłyną na wygładzenie skóry. Warto każdy zabieg poprzedzić wizytą u dermatologa bądź wykwalifikowanego kosmetologa, który trafnie oceni stan skóry i odpowiednio dobierze dalsze kroki. Wśród najpopularniejszych zabiegów na skórę trądzikową, wyróżnia się: 

  • zabiegi laserowe – pomocne w usuwaniu pozostałych po trądziku blizn, 
  • peelingi medyczne z wykorzystaniem indywidualnie dobranych kwasów, 
  • mikrodermabrazja, 
  • kriopeelig – zamrażanie zmienionych chorobowo tkanek za pomocą ciekłego azotu. 

Pielęgnacja skóry trądzikowej 

Skóra z tendencją do trądziku wymaga nie tylko wdrożenia odpowiedniego leczenia, które powinien dobrać lekarz dermatolog, ale również troski na co dzień. Podstawą pielęgnacji skóry trądzikowej jest regularne oraz skuteczne oczyszczanie skóry z nagromadzonego sebum i zanieczyszczeń. Wybrane kosmetyki, powinny posiadać działanie intensywnie oczyszczające, ale nie podrażniać skóry. Kolejnym pielęgnacyjnym krokiem, który pozwoli na przywrócenie skórze naturalnego pH, jest tonizacja.

Produkty pielęgnacyjne, w tym zastosowane kremy nie powinny zapychać skóry i nazbyt jej obciążać. Najlepszym rozwiązaniem przy cerze trądzikowej jest wybór lekkiego kremu nawilżającego. Ponadto pielęgnację wzbogacić można o wykonany raz w tygodniu peeling, pozwalający na intensywniejsze oczyszczenie skóry, oraz maseczkę np. na bazie glinki o działaniu ściągającym i matującym.