Zwiększona świadomość, jak dużo jedzenia marnuję się na świecie, sprawia, że społeczeństwo coraz częściej zastanawia się nad wykorzystaniem resztek pozostawionych w kuchni. Ponadto wiele często odrzucanych części warzyw, nadaje się do spożycia w smacznej formie. Jak wykorzystać resztki w kuchni?
Sposoby na mniej resztek w kuchni
Świadomość jak ważne jest niemarnowanie żywności, wciąż rośnie. To doskonała idea, która stwarza okazję do eksperymentowania z pozostałościami jedzenia w kuchni. Z warzyw, które pozostają z rosołu, wykonać możemy bowiem m.in. obiad na drugi dzień lub przekąskę na podwieczorek. Również zielone części warzyw, takie jak np. liście marchewki sprawdzą się jako główny składnik pesto.
Warzywa z rosołu
Warzywa z rosołu wykorzystać można do przyrządzenia smacznych warzywnych kotletów. Do ich przygotowania, potrzebujemy:
- zmielonych, ugotowanych warzyw z rosołu (ok. 3 szklanki),
- pół szklanki mąki ziemniaczanej,
- posiekaną natkę pietruszki,
- 3 sztuki cebuli,
- 3 ziemniaki,
- 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej,
- 3 szklanki ugotowanej soczewicy,
- szklanka bułki tartej,
- sól do smaku,
- uprażone na łyżce oleju – łyżka kuminu i kolendry,
- 1 ząbek czosnku,
Przygotowując kotlety z pozostałości warzyw z rosołu, zacząć należy od krojenia i zeszklenia cebuli. Warzywa należy zmielić na maszynce do mięsa razem z soczewicą, kaszą jaglaną, ziemniakami i podsmażoną cebulą. Dodać rozdrobnione przyprawy oraz wymieszać z posiekaną natką pietruszki, bułką tartą i mąką ziemniaczaną. Powstałą masę należy następnie uformować na kotlety i piec w piekarniku nagrzanym na 180 stopni przez 30 minut.
Gdy zostaną ziemniaki
Z pozostałości ziemniaków, które zostały po posiłku, można przyrządzić wiele dań, takich jak:
- kluski,
- pyzy,
- zapiekanka,
- krokiety ziemniaczane
Zielona część marchewki
Liście z młodej marchewki, świetnie sprawdzą się do przygotowania pesto. Często są jednak wyrzucane i niedoceniane w kuchni. Co więcej, pesto z natki marchewki, jest bardzo łatwe w przyrządzeniu. Potrzebujemy do jego przygotowania pęczku natki z młodej marchwi, oliwę, ⅔ ząbki czosnku, orzechy włoskie lub pestki dyni, sól, parmezan i chili. Przygotowanie opiera się na posiekaniu i zblendowaniu liści marchwi. Następnie należy dodać do uzyskanej konsystencji oliwę i przyprawy. Pesto doskonale smakuję podawane z makaronem.