Zima to wymagający czas nie tylko dla naszej skóry i włosów, ale również ust. Pozbawione są one bowiem naturalnej ochrony w postaci gruczołów łojowych. Czyni je to bardziej podatnymi na czynniki zewnętrzne, które mogą przyczyniać się do ich wysuszenia, pierzchnięcia i pękania. Zimą usta bardziej narażone są również na powstawanie aft, zajadów i opryszczki. Dowiedz się, jak skutecznie pielęgnować skórę ust zimą i jakie kosmetyki do ust wybrać w tym okresie.
Przyczyny suchych ust
Usta są w największym stopniu narażone na przesuszenie, pęknięcia i pękanie, co spowodowane jest ich delikatną budową. Ponadto pozbawione są one gruczołów łojowych, które obecne na skórze np. twarzy tworzą dodatkowy płaszcz ochronny, zapobiegac utracie wody ze skóry. Kondycja naszych ust zależy od wielu czynników, również stosowanej diety. Odwodnienie i niedożywienie bowiem może negatywnie wpłynąć na ich stan. Osłabiony organizm to również większe ryzyko powstawania zajadów lub opryszczki. Panujące zimą warunki atmosferyczne, w tym wiatr, niskie temperatury oraz przebywanie w ogrzewanych, suchych pomieszczeniach dodatkowo wpływają na utratę wody ze skóry, która przyczynić może się do uczucia spierzchnięcia, pieczenia i suchości ust.
Zasady pozwalające zachować piękne usta zimą
Szczególnie zimą usta narażone są na wiele czynników, które mogą pogorszyć ich kondycję. Dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli na zachowanie ich dobrej kondycji oraz pomoże w uniknięciu nieprzyjemnych dolegliwości, związanych z ich przesuszeniem. Wdrażając odpowiednie kroki pielęgnacyjne, chronimy nasze usta przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi oraz dostarczamy im odpowiedniego nawilżenia, które jest kluczowe w tym okresie. Chcąc zachować usta w dobrej kondycji, warto wdrożyć działania, opierające się na:
- częstym stosowaniu pomadki ochronnej – wybierając pomadkę ochronną na okres zimowy, warto kierować się jej składem. Kosmetolodzy szczególnie polecają kosmetyki do ust zawierające miód, witaminę A lub naturalne oleje. Przed wyjściem na zewnątrz, warto nałożyć na usta nieco grubszą jej warstwę, która ochroni je przed zmarznięciem.
- peelingi do ust – pierwsze oznaki przesuszonej skóry ust warto zwalczyć, złuszczając widocznie przesuszony naskórek. Peeling ust zimową porą najlepiej wykonywać wieczorem za pomocą delikatnych kosmetyków np. peeling cukrowy. W efekcie pozbędziesz się suchych, odstających skórek i przygotujesz skórę ust do dalszego nawilżenia.
- odpowiednie nawodnienie – spożywanie odpowiedniej ilości płynów pomóc może w zachowaniu dobrej kondycji skóry ust. Dla wielu osób to trudne, ponieważ w okresie zimowym nie odczuwamy takiego pragnienia, jak ma to miejsce w letnich miesiącach.
Po kontakcie skóry warg z niesprzyjającymi warunkami, które powodują pogorszenie ich kondycji, warto dodatkowo je zregenerować. W tym celu po powrocie do domu można nałożyć na ich powierzchnię grubą warstwę tłustego kremu.
Domowa pielęgnacja – sposoby na suche usta
Suchych i popękanym ustom ukojenie przynieść można, sięgając również po naturalne kosmetyki. W walce z przesuszoną i zarazem szorstką skórą pomóc nam bowiem mogą naturalne oleje. Oliwa z oliwek lub olej kokosowy zastosowane w formie okładu, przyniosą przede wszystkim ukojenie. Składniki wspomogą również regenerację naskórka i zabezpieczą przed dalszymi uszkodzeniami. Naturalnym składnikiem, który nawilży i zmiękczy skórę, jest również aloes. Dodatkowo posiada on działanie antyseptyczne, wpierając w regeneracji warg.
W klasycznych domowych sposobach na suche usta nie może zabraknąć również kuracji z wykorzystaniem miodu. Nakładając go na noc na skórę warg, możemy spodziewać się efektów w postaci znacznie zregenerowanej skóry. Jeśli natomiast zależy nam na poprawie ukrwienia i jędrności, zastosować można delikatny masaż nieużywaną, czystą szczoteczką do zębów.
Częste błędy w pielęgnacji ust
Czynniki atmosferyczne, osłabienie organizmu oraz przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach to nie jedyne czynniki, wpływające na kondycję ust w okresie zimowym. Niektóre nawyki i stosowane przez nas kosmetyki, również mają wpływ na ich pękanie oraz nadmierną suchość. Wśród najczęstszych błędów, wpływających na stan skóry warg, wyróżnić można:
- oblizywanie ust na mrozie lub wietrze – ślina zawiera enzymy trawienne, które podrażniają skórę ust i przyczyniają się do pozbawienia jej warstwy ochronnej.
- Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych – alkohol, kamfora czy mentol posiadają działanie wysuszające.
- Dzielenie się kosmetykami ochronnymi jak m.in. pomadką z innymi osobami – nabawić się w ten sposób możemy np. wirusa opryszczki.
- Lekceważenie pęknięć w kątach ust – popękana skóra w kącikach ust to pierwszy sygnał zajadów, który może wskazywać na obniżoną odporność lub braki witamin z grupy B.
- Nadmierne stosowanie kosmetyków kolorowych – szminki, błyszczyki, pomadki kolorowe mogą dodatkowo wysuszać skórę ust.