Podczas pojawienia się w kącikach ust zajadów pragniemy jak najszybciej, a zarazem skutecznie pozbyć się bolącego problemu. Nieestetyczne zmiany pojawiające się w okolicach ust, szczególnie gdy są we wczesnym stadium, można wyleczyć domowymi sposobami. Ważne jednak, aby przy postępowaniu zapalenia i nie zauważeniu efektów wprowadzonych działań, zjazdy leczyć mocniejszymi środkami aptecznymi bądź skorzystać z konsultacji z lekarzem.
Domowe sposoby na zajady
Zapalenie kącików ust, pojawia się z różnych powodów. O powstawaniu zajadów, można przeczytać w poprzednim artykule, znajdującym się tutaj. Domowe sposoby na zajady są skuteczne, podczas gdy zajady są we wczesnym stadium choroby. Objawy towarzyszące to w szczególności przesuszone, nabrzmiałe usta z pękającą skórą w kącikach. Jak domowymi sposobami pozbyć się zajadów?
Produkty dostępne w kuchni
Produkty znajdujące się w kuchennych szafkach, często posiadają właściwości pielęgnacyjne i co więcej, pozwalają zwalczyć pewne objawy dotyczące infekcji organizmu. Podczas występowania zajadów, warto sięgnąć po:
- Czosnek – stosowany miejscowo, posiada właściwości antybakteryjne.
- Miód – przyspiesza proces gojenia, nawilża i koi.
- Aloes – miąższ aloesu przyspiesza gojenie i zapobiega namnażaniu się bakterii.
- Ogórek – przyłożony plasterek bądź miąższ z ogórka zmniejszy obrzęk, nawilży. Posiada również właściwości regeneracyjne.
Inne łatwo dostępne produkty, które pomogą pozbyć się zajadów
- Witamina B2 – Witaminy grupy B, korzystnie wpływają na regenerację skóry. Rozkruszoną tabletkę, można zastosować w formie papki, którą należy zostawić na ustach przez noc.
- Maść z witaminą A i B – pomaga w procesach regeneracyjnych skóry.
- Wazelina – natłuści spękane, przesuszone usta.
Zastosowanie domowego leczenia, może być nieskuteczne podczas zaawansowanego stadium zapalenia kącików ust. Konieczna w tym przypadku jest wizyta u lekarza, który przede wszystkim przepisze odpowiednie środki apteczne o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.