Śniadanie jest niewątpliwie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dodaje nam energii na cały dzień po nocnej przerwie na sen. Będąc na diecie, warto również więc zadbać o wartościowe i pożywne śniadanie. Dlaczego jedzenia śniadania jest tak ważne? Jak powinno wyglądać odpowiednio skomponowane śniadanie?
Dlaczego jedzenie śniadania jest ważne?
Spożywanie pierwszego posiłku po przebudzeniu jest niezwykle ważne. Zrezygnowanie z niego, doprowadza w efekcie do pogorszenia samopoczucia, a nawet do nadwagi. Dzieje się tak, dlatego że w nocy nie spożywamy posiłków, a organizm czerpie energię do regeneracji z nagromadzonych zapasów. Rano również poziom glukozy we krwi jest zdecydowanie niższy niż w ciągu dnia. Zjedzenie śniadania w ciągu dnia pozwala go uregulować. Ponadto, jeżeli unikamy jedzenia śniadań regularnie, istnieje ryzyko zaburzenia gospodarki hormonalnej, dotyczącej głównie insuliny. Po upływie kilku godzin nie zjedzenia posiłku pojawia się silny głód, ponieważ organizm domaga się uzupełnienia straconych zapasów. Często sięgamy w tym przypadku po wysokokaloryczne, szybkie przekąski oraz zjadamy większą porcję pożywienia, niż byśmy zrobili to po przebudzeniu. W organizmie zwiększa się poziom cukru, a trzustka wydziela większą dawkę insuliny, powodując gwałtowny spadek glukozy. Niezdrowe nawyki stosowane przez długi czas prowadzą do zaburzeń metabolicznych, a w konsekwencji do ryzyka pojawienia się otyłości, bądź cukrzycy.
Jak powinno wyglądać śniadanie?
Głównym wyznacznikiem zdrowego, dietetyczne śniadania jest jego pełnowartościowość. Śniadania na diecie, nie muszą być także nudne, a często okazuję się, że są bardziej kolorowe i smaczne. Odpowiednio zbilansowane śniadanie, zawierać powinno w sobie źródło białka, tłuszczy i węglowodanów. Warto sięgać po produkty, takie jak:
- jajka,
- jogurty naturalne,
- płatki owsiane,
- owoce,
- warzywa,
- pieczywo pełnoziarniste,
- łososia,
- chude wędliny.
Pomysłów na zdrowe i przede wszystkim wartościowe śniadania jest bardzo dużo. Sięgnąć możemy po jajka pod różną postacią – jajecznicy, jajka na twardo, miękko czy omleta. Jajko dostarcza organizmowi białka, ale również witamin, takich jak A, D, E, K, oraz witamin z grupy B. Warto również skupić się na produktach, zawierającymi błonnik, takimi jak otręby bądź płatki owsiane, które są doskonałym składnikiem wszystkich owsianek.