Wybielanie zębów to zabieg stomatologiczny, który ma na celu przede wszystkim rozjaśnienie szkliwa. Rezultaty w postaci bielszych zębów, osiągnąć można zarówno profesjonalnymi zabiegami, jak i za pomocą sposobów domowych. Jakie zabiegi na bielsze zęby? Czy domowe sposoby wybielania zębów są skuteczne?
Dlaczego zęby żółkną?
Przebarwienia i żółknięcie zębów to powszechny problem, który może występować z powodu:
- problemów zdrowotnych,
- palenia papierosów,
- picia niektórych napojów (m.in. kawa, czarna herbata, czerwone wino)
- chemioterapia,
- przyjmowanie niektórych leków,
- spożywania pokarmów barwiących zęby (np. buraki),
Występujące przebarwienia na zębach, dzielą się na zewnętrzne (na zewnątrz zęba) i wewnętrzne (wewnątrz zęba). Zewnętrzne spowodowane są zazwyczaj innymi czynnikami, które działają na szkliwo barwiąco. Do rozjaśnienia przebarwionych zębów np. od papierosów czy spożywania kawy, można stosować wybielanie domowe. Wewnętrzne natomiast, wymagają pomocy stomatologa, ponieważ źródło przebarwień powodują czynniki, na które nie mamy wpływu; choroba, wiek, uszkodzenia szkliwa.
Na czym polega wybielanie zębów i czy jest bezpieczne?
Wybielanie zębów to zabieg, który rozjaśnia i usuwa przebarwienia oraz plamy z powierzchni zębów. Wymogiem jego zastosowania jest zdrowe uzębienie, które nie posiada ubytków. Przed zabiegiem należy zwrócić uwagę również na zdrowie dziąseł.
Wiele produktów, które mają na celu wybielenie zębów może mieć negatywny wpływ na szkliwo, a nawet zdrowie. Stosowane nieprawidłowo, doprowadzić mogą m.in. do dyskomfortu i nadwrażliwości dziąseł, stopniowej erozji szkliwa zębów, czy uszkodzenia istniejącej pracy dentystycznej.
Zabiegi na wybielenie zębów
Zabieg wybielania zębów stosowany jest zwykle ze względów estetycznych. Jego wykonanie w gabinecie stomatologicznym, może wiązać się ze sporym wydatkiem. Zastosowane różne techniki, dobrane pod stan zębów i problemy, pomagają jednak w uzyskaniu zadowalających efektów, które utrzymywać się będą przez dłuższy czas. Popularne zabiegi, które pozwalają cieszyć się bielszym uśmiechem to:
- usuwanie kamienia nazębnego – poprzez usunięcie w gabinecie stomatologicznym nagromadzonego na szkliwie kamienia, który powstaje na skutek czynników zewnętrznych, uzyskać można efekt wyraźnie bielszych i zdrowszych zębów.
- Nakładkowe wybielanie zębów – metoda polega na założeniu nakładek z żelem wybielającym, które wykonywane są indywidualnie do pacjenta. Widoczny rezultat, uzyskuję się zwykle po kilku tygodniach.
- Wybielanie lampą – Nowoczesna metoda wybielania zębów, którą cechuję szybki i zauważalny efekt. Zastosowana technologia pomaga ponadto dopasować stopień rozjaśnienia z uwzględnieniem naturalnej barwy i stanu uzębienia.
- Wybielanie termokatokatalityczne – zabieg, który z użyciem ciepła intensywnie wybiela martwe zęby.
- Walking Bleaching – przy pomocy nadboranu sodu, stosuje się stopniowe wybielanie wewnętrzne. Zabieg ma na celu pozbycie się przebarwień z martwych zębów.
- Licówki – nakładki na zęby, które zwykle nie są podatne na inne sposoby wybielania. Licówki kompozytowe lub porcelanowe, stosuje się na martwe zęby. Warto mieć na uwadze, że wykonanie zabiegu jest nieodwracalne, ponieważ wymagają zmiany kształtu naturalnego zęba.
Niektóre z przedstawionych metod wybielania zębów, wiążą się z koniecznością przejścia na białą dietę (np. nakładki, wybielanie lampą). Ma ona na celu ochronę przed przebarwieniami, na które zęby po zabiegu są bardziej podatne. Dietę stosuje się przez około miesiąc, po czym można powrócić do normalnego odżywiania.
Wybielanie zębów domowymi sposobami
Coraz więcej osób decyduję się na zabieg wybielania zębów w domowym zaciszu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które oferują efekt uzyskania białych zębów. Najczęściej wybieranymi kosmetykami, które mają pomóc w osiągnięciu celu, są pasty wybielające. Uzyskany efekt jest zależny od regularności stosowania preparatów i zmusza do uzbrojenia się w cierpliwość. Docelowo nie ingerują one w kolor szkliwa, jednak przynoszą zadowalające efekty w przypadku niewielkich, powierzchniowych przebarwień nazębnych. Domowe sposoby skuteczne będą tylko w przypadku prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Gotowe produkty, które dostępne są w drogeriach i aptekach:
- pasty wybielające,
- paski wybielające,
- nici dentystyczne,
- płyny do płukania,
- preparaty do nakładania na płytkę nazębną.
Popularnymi typowo domowymi sposobami poprawy kolorytu szkliwa, są natomiast:
- szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną, kurkumą,
- płukanie zębów olejem kokosowym, lnianym, słonecznikowym (wymaga cierpliwości),
Nieumiejętne wybielanie zębów, wykonywane samodzielnie w domu może wpłynąć na stan naszego uzębienia i powodować ubytki. Stosowane preparaty drogeryjne lub inne zabiegi, które ingerują w uzębienie, bezpieczniej skonsultować przed zastosowaniem ze stomatologiem.