Występowanie atopowego zapalenia skóry to uciążliwe i nieprzyjemne schorzenie. Sprawia, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona, a naskórek się nadmiernie złuszcza. Jeżeli jesteś posiadaczką skóry atopowej, poznaj zasady, którymi warto się kierować, żeby podnieść komfort codziennego funkcjonowania.
Atopowe zapalenie skóry – czym jest?
Atopowe zapalenie skóry to uciążliwe schorzenie, na które cierpi około ⅓ populacji. Powodem choroby najczęściej są uwarunkowania genetyczne i pojawiać się może już w okresie wczesnego dzieciństwa, jak i u osób dorosłych. Przewlekły i swędzący stan zapalny, dotyka takich części ciała jak twarz, szyja, nogi, ramiona. W szczególności w miejscach, takich jak zgięcia łokciowe i kolanowe. Objawia się poprzez wystąpienie suchości skóry, zaczerwienienia, swędzenia i zwiększenia skłonności do pojawiających się zakażeń bakteryjnych. Atopowemu zapaleniu skóry, mogą również towarzyszyć inne schorzenia, takie jak astma oskrzelowa, katar sienny, czy alergiczne zapalenie spojówek. Ponadto w wystąpieniu ostrej fazy AZS wystąpić na skórze może rumień nadżerki, pęcherzyki, jak i grudki. W trwającym stanie zapalnym, można zaobserwować łuszczący się, suchy naskórek.
Jak dbać o skórę atopową?
Skóra atopowa wymaga specjalnej, dobrze dobranej pielęgnacji, która pomoże zachować nawilżenie na odpowiednim poziomie. Wskazane jest używanie kosmetyków, dostępnych w aptekach z przeznaczeniem do skóry atopowej. Preparaty te mają na celu nawilżyć oraz natłuszczać skórę, łagodząc przy tym świąd i zmniejszając objawy, takie jak zaczerwienienie i szorstkość skóry. Aplikację kosmetyków trzeba zastosować kilka razy dziennie.
Podstawą przy nasilonych zmianach atopowych jest wizyta u lekarza dermatologa, który indywidualnie dobierze leczenie oraz zastosowane preparaty. Ponadto pomocne, może okazać się:
- zrezygnowanie z długich kąpieli – długie moczenie skóry przesuszają i zwiększa prawdopodobieństwo zaostrzenia zmian chorobowych.
- Postawienie na relaks i ograniczenie stresu,
- Odpowiednia dieta – unikanie alergenów pokarmowych i wzbogacenie diety o nienasycone kwasy tłuszczowe, wspomagające jej natłuszczenie.
- Odpowiedni ubiór – skład ubrań nie powinien drażnić skóry i potęgować uczucia swędzenia. Ponadto przegrzanie i wychłodzenie organizmu, również skutkować może nasileniem się objawów.
Atopia jest szczególnym rodzajem alergii, a skóra wrażliwa jest na wiele czynników zewnętrznych. Warto zadbać o brak roztoczy kurzu w miejscach, w których się przebywa oraz o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach i ich częste wietrzenie.