Erytrol jest słodzikiem, którym z powodzeniem można zastąpić cukier w codziennej diecie. Możliwość wykorzystywania w kuchni oraz smak są bowiem bardzo zbliżone do klasycznego cukru stołowego. Różnicą pomiędzy nimi jest przede wszystkim kaloryczność, ponieważ erytrol jest niskokaloryczny, nie przyczyniając się znacznie do powstawania otyłości i nadwagi.
Czym jest erytrytol ?
Erytrytol jest naturalnym zastępcą cukru, występujący również pod nazwami, takimi jak erytrol czy erytol. Wszystkie z określeniem opisują substancję chemiczną, pochodzącą od alkoholu cukrowego. Naturalnie występuje w niektórych owocach m.in. w arbuzach, brzoskwiniach i winogronach. Spotkać go można także w wybranych warzywach, glonach i grzybach. Naturalnie występujący w naturze, można również zakupić pod postacią gotowego słodzika. Otrzymywany jest przede wszystkim w drodze fermentacji glicerolu lub glukozy przez specjalne typy drożdży. Po procesie trafia na sklepowe półki pod postacią małych kryształków, przypominających znany nam cukier.
Erytrytol – właściwości, zastosowanie
Erytrytol ma właściwości, które są zbliżone do cukru. Łatwo rozpuszcza się w wodzie i posiada słodki smak. Istotnymi różnicą jest fakt, że jest mniej słodki od klasycznego cukru i posiada mentolowy posmak. Nie każdemu przypadnie do gustu, chociaż z powodzeniem zastępuję role cukru w kuchni w niemal każdym zadaniu. Sprawdzi się m.in. do słodzenia napojów, przygotowania dań, deserów na zimno, koktajli. Jego odporność na temperatury pozwala również zastosować go w większości wypieków. Drożdże jednak nie są w stanie wykorzystać erytrolu jako swojej pożywki, więc nie będzie miał zastosowania w wypiekach chleba oraz ciast drożdżowych. Zastosowanie w kuchni pozwala zmniejszyć kaloryczność potraw nawet o 80%, należy jednak pamiętać, że jego mniej słodki smak powoduje, że trzeba go dodać więcej. Ponadto erytrytol nie podnosi poziomu glukozy i nie przyczynia się do znaczącego wzrostu insuliny. Będzie więc świetnym rozwiązaniem dla osób z cukrzycą, aby lepiej kontrolować glikemię.