Występujące różne plamy na języku to częsty powód obaw. Pojawiają się pod różnorodną postacią, o odmiennym kolorze i kształcie. Niektóre z nich sprawiają wyraźny ból, inne zaś nie dają żadnych objawów. Ponadto występujące u dzieci, mogą mieć inne podłoże niż u osób dorosłych i starszych. Często są pierwszy objawem pojawiających się infekcji i chorób jamy ustnej. Czego objawem są plamy na języku?
Plamy na języku – przyczyny występowania
Występujące różne plamy na języku to częsty powód obaw. Występują pod różnorodną postacią, o odmiennym kolorze i kształcie. Niektóre z nich sprawiają wyraźny ból, inne zaś nie dają żadnych objawów. Ponadto występujące u dzieci, mogą posiadać inne podłoże niż u osób dorosłych i starszych. Często są pierwszy objawem pojawiających się infekcji i chorób jamy ustnej. Czego objawem są plamy na języku?
Plamy na języku – przyczyny występowania
Plamy na języku, różnią się między sobą przede wszystkim kolorem i kształtem. Mogą również boleć, piec, jak i nie wykazywać żadnych innych objawów. Zazwyczaj przyczyną występujących plam są przede wszystkim choroby błony śluzowej jamy ustnej. Najczęściej zapalenie obejmuje afty, o których więcej można przeczytać w artykule https://www.zajad.pl/skad-sie-biora-afty-i-jak-je-leczyc/ . Schorzenie te staje się uciążliwe przez towarzyszące mu objawy, w tym ból. Plamy na języku, których powodem są afty, dotyczą najczęściej dzieci i osób młodych. Objawiają się owalnymi czerwonymi plamami, które pokryte są charakterystycznym białym nalotem. Biały wykwit na języku może być także spowodowany drożdżycą jamy ustnej. Schorzenie to występuje często u osób chorych na cukrzycę i niedoczynność tarczycy. Może także być następstwem przy przyjmowaniu antybiotyków.
Brązowe i czarne plamy na języku
Pojawiające się brązowe lub czarne plamy na języku, spowodowane mogą być objawem języka włochatego. Występuje on przez stany patologiczne, które pojawiają się w organizmie. Mają tendencję do nawracania przy przyjmowaniu antybiotyków, używek, nieprawidłowej higienie jamy ustnej, zakażeń grzybami i dietą ubogą w błonnik.
Czerwone plamy na języku
Powodem czerwonych plam na języku, diagnozuję się zazwyczaj rumień wędrujący języka, który nazywany jest również językiem geograficznym. Przyczyny jego powstawania, nie zostały jeszcze do końca zbadane. Wykonywane badania wykazują zwiększoną skłonność do występowania u osób, które posiadają predyspozycje genetyczne, związane ze schorzeniem, palą papierosy, jak i niektórymi infekcjami i chorobami.
Występujące plamy na języku, mogą posiadać także podłoże nowotworowe, dlatego ważne jest konsultowanie wszystkich niepokojących zmian z lekarzem. Umieszczony artykuł ma charakter informacyjny i nie jest podstawą do przeprowadzenia diagnozy.