Zimą istnieje większe ryzyko pojawienia się zajadów. Niskie temperatury na zewnątrz oraz okres grzewczy, nie sprzyjają błonom śluzowym wokół ust. Stają się one bardziej podatne na infekcję, czego skutkiem często są zajady. Jak zapobiegać pojawiającym się zajadom zimą?
Pamiętaj o suplementacji
Zimą szybciej robi się ciemno, co skutkuję obniżoną energią i spożywaniem większej ilości kawy. Spożywanie w kawy, znacząco wpływa na wypłukiwanie się z organizmu składników mineralnych. Dbaj o to, aby ograniczyć ilość kawy i dostarczać odpowiednie witaminy i suplementy, których niedobór wpływa również na powstawanie stanów zapalnych. Niedobór witamin z gruby B znacząco również wpływa na niekorzystny wygląd skóry.
Wysuszone powietrze
Okres grzewczy w mieszkaniach sprzyja wysuszaniu skóry oraz błon śluzowych. Suche, popękane usta są środowiskiem sprzyjającym pojawieniu się zmian w kącikach ust, które nazrywamy zajadami. Unikając pojawiających się problemów, dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza, stosując np. nawilżacze oraz nawadniaj się od środka, poprzez spożywanie dużej ilości wody. Pozwoli to, znacznie ograniczyć wysuszanie ust i pojawienia się tendencji do nieprzyjemnych zajadów.
Pielęgnacja ust
Niskie temperatury oraz nieodpowiednia pielęgnacja ust, sprzyja ich spiechrznięciu oraz wysuszaniu. Szczególnie narażone są kąciki ust, w których zbierać się może również nadmiar wody oraz śliny, co staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Kosmetyki, zawierające w swoim składzie wodę, nie są odpowiednim wyborem, gdy pogoda za oknem spada poniżej zera. Warto skupić się na naturalnych, często dedykowanym na zimę kosmetykach z nieco cięższym składem. Klasyczną pomadkę, zawierającą wodę, można zastąpić również wazeliną lub olejem (np. kokosowym).
Jeżeli problem zajadów już się pojawił i chcesz w naturalny sposób pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, przeczytaj artykuł. Gdy zmiany w okolicach ust nie ustają, konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie apteczne środki.